Jak se chovat k člověku, když… má panickou ataku?

Jak se chovat k člověku, když… má panickou ataku?

Vítejte u prvního dílu seriálu: Jak se chovat k člověku, když.. Každý týden Vás provedeme jednou ze situací, se kterou byste se mohli v životě setkat a poradíme, jak daný problém řešit. Dnes to bude záchvat panické úzkosti. 

Panické ataky se poslední dobou staly velmi diskutovaným problémem. Hlavně v době pandemické situace se totiž nově začaly objevovat u lidí, kterým se nic podobného dříve nestalo. Jedná se o velké množství potlačovaných strachů. Ty pak vystrčí růžky kdekoliv a kdykoliv se jim zamane. Panické ataky jsou proto nepředvídatelné a mohou člověka navštívit v MHD, na pracovní schůzce, u sledování televize nebo při sportu. 

Záchvat úzkosti není jen obyčejný strach. Je to většinou panika z něčeho, co nedokážeme pojmenovat, proto není snadné si vnitřně zdůvodnit, proč se bojíme, aby strach rychle odezněl. Fyzické projevy takového strachu mohou mít příznaky infarktu, člověka zasaženého panickou atakou bolí u srdce, má třes po celám těle, potí se, pláče, nemůže se hýbat, nevnímá svět obvyklým způsobem, je v určitém transu a ve většině případů hyperventiluje.

Naším hlavním úkolem je takovému člověku ukázat, jak má dýchat. Můžeme ho, pokud poloha, ve které se nachází a jeho vztah k nám dovolí, obejmout a poprosit ho ať dýchá s námi. Pomůže také papírový pytlík, který redukuje množství vzduchu. Celou dobu ho slovně konejšíme. Přesvědčujeme ho o tom, že to bude brzy zase dobré. Tím získá pocit, že ho nenecháme nikam dál spadnout, vracíme ho k reálnému přemýšlení.

Panická ataka může překvapit člověka kdekoliv a kdykoliv.

Panické ataky rychle nabírají na intenzitě a v momentě, kdy dosáhnou svého vrcholu,  strach pomalu odeznívá. Je to otázka spíš desítek minut než hodin, takže vaše asistence i do příjezdu sanitky (tu voláme, pokud člověk trpějící atakou neví, co mu je, pokud to ví, pouze se počká, až ataka odezní) je klíčová. 

Pokud se s člověkem v panickém záchvatu ocitnete na nějakém nepříjemném místě, vyveďte ho někam, kde je klid a místo nepůsobí frustrujícím dojmem. Je také vhodné člověka přikrýt nějakou dekou, za prvé šok způsobuje ztrátu termoregulace a za druhé dekou ohraničíte prostor a člověk si bude připadat více v bezpečí. 

Nikdy lidem v panické atace nenabízejte kávu nebo cigaretu, maximálně vodu. Pokud s člověkem dýcháte, uklidňujete ho a jeho stav se nelepší, můžete ho ještě zkusit rozhýbat. Při chůzi se přestane tolik soustředit na strach.

Pokud žádné z uvedených rad nepomohou, mějte na paměti, že je to stav, který brzy odezní sám. My jen musíme vyzkoušet všechny možné varianty, kterými můžeme být nápomocni. 

Sdílet:

Další články

Někdo tady leží!!!!

Představte si situaci, že přicházíte a najednou na zemi uvidíte osobu ležící na zemi. Víte, co byste měli udělat? Pokusíme se vám popsat několik kroků,

Každý z nás může zachránit život!

16.října je Světovým dnem záchrany života. Myslíte si, že vám se to stát nemůže? Že se nemůžete dostat do situace, kdy budete potřebovat umět poskytnout

Bezpečnost nade vše

Je skvělé pokud kdokoliv dokáže poskytnout první pomoc, ale ve chvíli kdy první pomoc poskytujeme, tak bychom vždy v první řadě měli myslet na svou