Každý z nás může zachránit život!

Každý z nás může zachránit život!

16.října je Světovým dnem záchrany života. Myslíte si, že vám se to stát nemůže? Že se nemůžete dostat do situace, kdy budete potřebovat umět poskytnout první pomoc? Přečtěte si příběhy dvou Plzeňanů, kteří si to mysleli také…


„Šel jsem doprovodit přítelkyni na autobus a na zastávce s námi čekal starší muž. Najednou se zakymácel a spadl na zem. Nedokážu popsat, co všechno proletí člověku, který je něčeho takového svědkem, hlavou,“ popisuje svůj zážitek
devatenáctiletý Adam z Plzně.

Situace, kdy budeme muset zachránit život, může potkat každého.


Mladík viděl resuscitaci maximálně v televizi, ale jeho přítelkyně naštěstí studovala zdravotnický obor, a tak věděla, co má dělat. „Zareagovala velmi rychle. Vytočila 155 a tam mi říkali, jak postupovat. Proti muži byla moje přítelkyně velmi drobná, a tak jeho hrudník neumáčkla. Protože nedýchal, museli jsme nutně začít stlačovat, takže jsem se do toho pustil podle instrukcí záchranáře z telefonu já. Po pár minutách jsem cítil, že už nemůžu, ale kolem nikdo nebyl, proto přítelkyně pro někoho běžela,“ pokračuje Adam.

Než stihla mladá dívka někoho přivést, přijela sanitka. Muže záchranáři oživili. Po tomto zážitku Adam s přítelkyní absolvovali kurzy první pomoci, protože chtěli být příště lépe připraveni.

Podobný zážitek má i třiatřicetiletá Petra, která našla ženu ležící na ulici uprostřed noci, když se vracela z večírku. „Zdálo se mi, že žena dýchá, měla ale modré rty. Byla starší a rozhodně nevypadala na bezdomovkyni nebo na uživatelku drog. Zavolala jsem sanitku. Operátor mi řekl, že s největší pravděpodobností se ženě zastavilo srdce a měla bych zahájit masáž. Okolo nikdo nebyl, takže jsem si musela rozložit síly. Záchranáři přijeli za deset minut a ženu odvezli. Do teď nevím, jak skončila nebo, co jí bylo. Doufám, že jsem všechno udělala dobře,“ vzpomíná Petra.

Správný postup při resuscitaci je nejdůležitější právě v takové krizové situaci, jakou popisuje Adam nebo Petra.


Srdeční zástava postihuje v Evropě přibližně půl miliónu lidí ročně. Nejčastější příčinou je onemocnění srdce, například akutní infarkt srdečního svalu. Vlivem genetických predispozic, změn životního stylu, stresu, kouření a dalších rizikových faktorů v posledních letech narůstá výskyt srdečních zástav u mladých osob, včetně sportovců. Srdeční zástava vzniká obvykle neočekávaně, často z plného zdraví a bez varovných příznaků. Nikdo z nás neví, zda se v příštích minutách nestane svědkem takové příhody nebo nebude pomoc potřebovat sám. 


Poskytnutí pomoci je přitom velmi jednoduché. Zavolání na linku 155 pomocí mobilního telefonu nebo mobilní aplikace Záchranka a provádění srdeční masáže. Simulační studie prokázaly, že už děti od 12 let dokáží stlačovat hrudník postiženého do dostatečné hloubky a přivolání pomoci zvládnou děti od první třídy základní školy. Operátoři tísňové linky 155 vždy po telefonu poradí, co dělat do příjezdu posádky záchranné služby. Resuscitace zahájená svědky náhlého kolapsu až trojnásobně zvyšuje šanci postiženého na přežití!

Zdroje: https://www.resuscitace.cz/aktuality/detail/svetovy-den-zachrany-zivota-2020

Jana Fajfrová

Sdílet:

Další články

Dny dobrovolnictví 2023

Jak funguje Červený kříž? Co všechno děláme? Do jakých aktivit se můžete zapojit? Jak se stát dobrovolníkem? V rámci Dnů dobrovolnictví 2023 otevíráme dveře. Přijďte

Nabídka spolupráce pro studenty

Nabídka spolupráce pro studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol. Rádi bychom rozšířili naše řady. Můžete se u nás zapojit do mnoha dobrovolnických aktivit nebo

Oznámení o změně názvu

S účinností od 4.4.2023 došlo u našeho spolku ke změně názvu na Oblastní spolek Českého červeného kříže Plzeň.