Někdo tady leží!!!

Někdo tady leží!!!

Představte si situaci, že přicházíte a najednou na zemi uvidíte osobu ležící na zemi. Víte, co byste měli udělat? Pokusíme se vám popsat několik kroků, které vám postup přiblíží. Z textu se ale přístup k bezvědomému asi nenaučíte. Je potřeba takovou věc, vidět, naučit se jí a pořádně ji procvičit, což čeká všechny účastníky našich kurzů. Již v minulém článku jsme upozorňovali na vlastní bezpečnost a i zde to stoprocentně platí. Ještě než se budete věnovat pacientovi, dodržte 3 pravidla bezpečnosti.

KROK 1- OSLOVENÍ

Hlasitě oslovte dotyčného a vyzvěte ho k reakci. Pokud ho znáte oslovte ho jeménem. Pokud se probere, tak s ním dál komunikujte. Pokud ne, přejdeme ke kroku 2.


KROK 2- DOTEK

Možná to bude znít divně, ale nyní je potřeba se osoby dotknout. Může to vypadat různě, např. můžeme lehce strčit svou nohou (botou) do boty ležícího člověka nebo pokud sedí, tak se můžeme dotknout rukou ramene. Současně ho znovu oslovte. Nechte si odstup a buďte připraveni se vzdálit. Nikdy nevíte zda na vás dotyčný nemůže zaútočit. Pokud osoba nezareaguje, tak přejděte ke kroku 3.


KROK 3- BOLEST

Pokud dotyčný nezareaguje ani na oslovení ani na dotek, tak se pokusíme jej probrat tzv. bolestivým podnětem. Dnes nejčastěji doporučovaným a bezpečným způsobem je bolestivé stlačení a lehké zatřesení rameny.


KROK 4- DÝCHÁ?

Pokud ani na bolest není znát žádná reakce, tak bude nutné ověřit, zda dotyčný vůbec dýchá či jak dýchá. Vyšetření dýchání bude věnován další článek.

Lada Brožová

Sdílet:

Další články

Dýchá?

Již jsme si v článcích o první pomoci řekli, jak zůstat v bezpečí a jak rozpoznat, zda pacient reaguje. Pokud pacient nereaguje, tak je bezpodmínečně

Bezpečnost nade vše

Je skvělé pokud kdokoliv dokáže poskytnout první pomoc, ale ve chvíli kdy první pomoc poskytujeme, tak bychom vždy v první řadě měli myslet na svou

Dny dobrovolnictví 2023

Jak funguje Červený kříž? Co všechno děláme? Do jakých aktivit se můžete zapojit? Jak se stát dobrovolníkem? V rámci Dnů dobrovolnictví 2023 otevíráme dveře. Přijďte