Street medicine- zdravotní péče pro lidi na ulici má v Plzni za sebou pilotní čtyři měsíce

Projekt Street medicine v Plzni slouží především k tomu, aby měli lidé bez domova možnost základního ošetření, protože mají velmi ztížený přístup k běžným lékařským službám.

Unikátní spolupráce se začala připravovat před rokem, kdy se město Plzeň spojilo s několika neziskovými organizacemi, aby pomohly při projektové přípravě i realizaci. Garantem celého projektu se stal Oblastní spolek Červeného kříže Plzeň- město a Rokycany pod vedením Lady Brožové. “Nápad na projekt, který pomáhá takovýmto způsobem, jsem měla v hlavě už mnoho let, od doby, kdy jsem se setkala na zdravotnickém dozoru s lékařkou, která stejnou práci dělala v Praze. V loňském roce jsme začali s vedoucím oddělení sociálního začleňování magistrátu Jakubem Václavů mluvit o možné realizaci. Město nás finančně podpořilo, a tak jsme spolu s dalšími šesti organizacemi rozjeli pilotní projekt,” popisuje začátky ředitelka OS ČČK.

Do projektu jsou zapojené organizace jako Point 14, Městské charita Plzeň, CPPT, Medici na ulici, Člověk v tísni, Ulice, Ledovec, Tady a teď, K srdci, SKP, Ponton, velmi pomáhá i městská policie. 

“V praxi spolupráce funguje tak, že mě kontaktuje sociální pracovník z některé organizace nebo městský policista s tím, že potkal člověka bez domova, který potřebuje zdravotní péči. Já zajistím sestru, popřípadě sanitku, pokud je nutná. Tým za klientem dojede a zdravotník na místě vyhodnotí, zda zranění dokáže ošetřit sám nebo bude nutný převoz do nemocnice,” vysvětluje koordinátorka projektu Jana Fajfrová.

Oblastní spolek Českého červeného kříže má k dispozici šest sester, sanitku a dva řidiče, současně funguje i záchranný tým dobrovolníků, kteří pomáhají například s mytím klientů nebo, pokud je to nutné a klient je imobilní, je pomáhají naložit do sanitky. “Za čtyři měsíce fungování byl náš tým v terénu 78 krát a ošetřil 46 osob, nejčastější jsou tržné rány, oděrky a nehojící se defekty na kůži,” pokračuje Brožová. 

Město se rozhodlo podpořit tento projekt nejen z důvodů sociální odpovědnosti, ale také kvůli tomu, že za poslední roky se zvedl počet bezdomovců, kteří do nemocnice přicházeli s velmi fatálními zraněními, jejich léčba byla drahá, bolestivá a v podstatě zbytečná, protože jí šlo zabránit například včasnou diagnostikou nebo ošetřením problému v zárodku. “Tím pádem projekt jednak pomáhá, ale i šetří státní prostředky,” dodává Brožová. 

“Projekt vznikl na základě dlouhodobé poptávky ze stran organizací, které s lidmi bez domova pracují. V rámci výzkumu, který zadalo Statutární město Plzeň týmu profesora Váňěho ze Západočeské university se tato potřeba, ale i poptávka, potvrdila. Existence projektu ale také pomáhá pracovníkům organizací, kteří se ošetřováním do té doby zabývali sami a jejich sociální práci to kapacitně zatěžovalo,” vysvětluje Jakub Václavů, vedoucí oddělení sociálního začleňování, odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně s tím, že fungování projektu zatím hodnotí velmi kladně.

Jako velmi přínosnou vnímají novou službu i městští policisté. “Zejména tím, že strážníci konečně mají možnost při práci s osobami bez domova, postiženými vleklými zdravotními obtížemi bez přímého ohrožení života, kontaktovat prostřednictvím koordinátorky zdravotníky, probrat s nimi možnosti, předat jim poznatky, případně „objednat“ jejich ošetření v místě výskytu nebo převoz sanitním vozem do charitního zařízení, ubytovny či zdravotního zařízení. Tato možnost dlouhodobě chyběla; je a bude, myslím, nezbytnou,” dodává Ilona Gabrielová, Velitelka obvodu Plzeň- střed.

Autor: ČČK OS Plzeň-město a Rokycany

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru