Červený kříž v Plzni zase školí pomocníky pro zdravotníky

KURZ POMÁHÁM PEČOVAT (MODERNÍ OŠETŘOVATELSTVÍ V PRAXI)

 

Chystáme další kurzy pro pečovatele, díky kterému se nám v minulých měsících povedlo proškolit 270 účastníků. Někteří z nich se chtěli naučit lépe pečovat o své blízké, které mají upoutané na lůžku, někteří chtěli pomáhat v pandemii zdravotníkům. Přečtěte si rozhovor s naší ředitelkou Ladou Brožovou a zjistěte o kurzu víc :)!

Co všechno se na pečovatelském kurzu zájemci naučí?

V úvodu kurzu účastníky seznámíme s pravidly bezpečnosti práce a používáním osobních ochranných pomůcek a také se naučí správně si mýt ruce a používat dezinfekci a rukavice. Málokdo si uvědomuje, že je to vlastně docela věda a jak obrovský význam to má v prevenci přenosu infekce. Naši studenti si pravidla dezinfekce a mytí rukou vyzkouší i prakticky za použití jednorázových rukavic a  temperové barvy.

Další část kurzu probíhá již ryze prakticky v učebně s lůžkem. Studenti trénují povlékání postele, manipulaci s lůžkem, polohování a přesouvání pacienta, použivání inkontinenčních pomůcek a podávání stravy. Důležitou součástí jsou také informace o proleženinách a jejich prevenci. Výuka je založená na prvcích zážitkové pedagogiky, kterou jsme zvyklí používat díky kurzům první pomoci. Vše si účastníci vyzkouší jak v pozici pečovatele, tak v pozici pacienta. To, že si to budoucí pečovatelé takto vyzkouší, velmi pomáhá vžít se do pozice pacienta. A opravdu to funguje. Nejvíce absolventi vzpomínají na to, že si poprvé vyzkoušeli sednout na podložní mísu nebo být chvíli v plenkových kalhotách pro dospělé (i když jen přes kalhoty :-). Díky tomu si uvědomí, že člověk, který se ocitne v situaci, že musí používat tyto pomůcky, se může cítit nekomfortně a pečovatel, který bude k té situaci přistupovat s úctou a pochopením, může pomoci tomu aby se cítil lépe. Obecně během celého kurzu klademe obrovský důraz na zachování důstojnosti a intimity pacientů. 

Na závěr se věnujeme ještě tématům jako je komunikace, ale i paliativní medicína či smrt, protože považujeme vhodné účastníky na tyto situace připravit.

Kolik už kurzem prošlo účastníků a kde nyní působí? 

Máme 270 proškolených účastníků za minulý rok. Následující rok chystáme 9 kurzů a 2 ještě letos- 11. a 12.12. Na každém kurzu je 5-6 účastníků. Někteří účastníci se na kurz hlásili proto, aby mohli lépe pečovat v domácím prostředí, další se pak hlásili koordinátorkám plzeňského kraje, které měly přehled o tom, kde je pomoc potřeba. My jsme z řad účastníků našli pomoc například dětskému domovu z Horšovského Týna. 

 

Jak nápad pořádat tyto kurzy vlastně vznikl a kdo projekt financuje?

Těmto kurzům dali vzniknout kolegové z ČČK v Praze již během první vlny. My jsme se přidali na podzim. Kurz jsme si přizpůsobili a upravili pro naše podmínky. Prvních 13 kurzů bylo financováno za pomoci Plzeňského kraje. Momentálně hledáme i další způsoby financování. Dlouhodobě sháníme sponzory a partnery pro spolupráci s naším oblastním spolkem. Rozsah našich aktivit je široký, od pořádání zážitkových kurzů první pomoci po aktivity pro děti a seniory nebo provoz ošacovacího střediska pro osoby v nouzi. Doba pandemie nás zasáhla na jaře i nyní, protože naším hlavním zdrojem příjmů je právě pořádání kurzů první pomoci a ty jsme 4 měsíce z roku nemohli pořádat. Nyní nám může pomoci s financováním i veřejnost např. nákupem voucheru na kurz první pomoci jako dárek k vánocům. 

Máte už nějakou zpětnou vazbu od lidí, kteří pomoc účastníků kurzu využívají?

Máme nádherné zpětné vazby od účastníků například:

“ Nadchlo mě, jak je výborné vyzkoušet a zažít si na vlastní kůži pozici pacienta. Moc děkuji za možnost účastnit se tohoto skvělého projektu, který nádherně vyplňuje černou díru ve společnosti, mezigenerační propast a strach  z kontaktu s nemocným.“

“ Výborný, akční a přínosný kurz. Očekávala jsem jen teorii s minimem praxe a bylo to přesně naopak. „

„Je mi líto, že to tak rychle uteklo. Jsem nadšená. Je vidět, že lektoři mají svou práci rádi a stále se chtějí zlepšovat. Uvažuji jak pokračovat.“ 

Můžete charakterizovat typického uchazeče o zapsání na pečovatelský kurz?

Na kurz se z více jak 2/3 hlásí ženy. Věkové spektrum, vzdělání i motivace, proč se hlásí  je tak ohromě široká, že nelze toto specifikovat. Hlásí se opravdu lidé velice různí od vysokoškolského profesora po kadeřnici nebo prodavačku. Na věku ani na vzdělání v tomto kurzu naprosto nezáleží. Nejpodstatnější je to, že člověk chce pomáhat a učit se. Někdo pak opravdu nastoupí jako dobrovolník do nějakého zařízení a jiný bude pečovat doma např. o nemocnou babičku. I péčí o někoho blízkého v domácím prostředí v krizi pomůžete zdravotnickému systému. 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru