Plzeňské Líně budou svědkem neobvyklého cvičení

Spolupráce složek IZS je v našich zemích poměrně obvyklá a většinou to bývá velká podívaná. I pokud jde o cvičení jednoho sdružení. Ale aby spolu cvičily dvě sdružení, jejichž činnost se překrývá a vlastně jsou konkurencí? Ano i to se dneska může stát. A to právě v Líních.

Český červený kříž Plzeň – město a Rokycany, konkrétně jeho Humanitární jednotka a psovodi DART týmu SaR Ústecko, ale právě takové cvičení, a to navíc závodní, předvedou o prodlouženém víkendu 28.-30.10. na nově vznikající základně mezinárodního sdružení Response Rescue International.

Na tým čeká celkem pět hodnocených zkoušek. Čtyři pro psovody a jedna pro hlavního rozhodčího, který se uchází o mezinárodní akreditaci. Zkoušky navíc budou probíhat podle v Česku zatím nezavedeného standartu mezinárodní organizace APWD a pro dva psy půjde o splnění národního limitu pro připuštění k mezinárodní akreditace do ještě prestižnějšího klubu. 

Jindřiška a její AHMA

„Pro naše psovody je to úžasná příležitost, jak celý tým donutit přemýšlet v rozsahu, který je dneska běžný v zahraničí. Po našich psovodech chceme o kus víc, než je obvyklé. A to je právě to největší místo, kde se potkáváme s Červeným křížem.“ říká velitel výjezdové skupiny DART Michal Hnaťuk.

Právě na oplátku za školení a trénink psovodů a pěšáků pátrací skupiny v první pomoci trénují pod jeho vedením dva psi jinak vedení právě pod Humanitárním týmem ČČK. Jsou to fenky Sindy a Ahma, které čeká zatím jenlom „velký ostrý trénink“ s hodnocením. I když jejich šance na velmi slušně hodnocený závod není rozhodně malá.

To je právě poslední specifikum celého závodu. Pohár královny totiž může vyhrát každý ze zúčastněných psů. Nejde totiž ani tak o poměřování sil mezi sebou, ale o poměřování sil sám se sebou.

Hodnocení je pro tento závod samo o sobě takové malé kouzlení. Nejde totiž o závod psů, ale týmů. Hodnocení tak dostává nejen pes, ale i psovod. Třeba za to, jak si poradí se zadáním, ale i náhodným úkolem, který pátrání může, ale taky nemusí, psovodovi zkomplikovat.

Ahma a Jindřiška v akci!

Nad regulerností bdí právě velitel Hnaťuk, pro kterého to bude prý také zkouška. Aktuálně pracuje pod supervizí anglického a švýcarského specialisty, kteří celý český tým připravují k akrediatci evropské jednotky EVOLSAR. Ale samozřejmě ambice jsou daleko větší.

„Osobně bych strašně rád dotáhl svoje vzdělání až na úroveň mezinárodního instruktora s právem zkoušky NTIDPU. Je to meta na strašně dlouho, ale jak mi můj mentor často opakuje, Řím nebyl postavený za den.“ 

Pokud by vás závod zajímal, sledujte facebook plzeňského Červeného kříže, protože na jaře proběhne závod pro veřejnost, kde si každý bude moct vyzkoušet podobné zadání u jeho domácích mazlíčků. A třeba tak najdete nové psí kamarády a lidské parťáky.

Na akci zapůjčila společnost Segway Powersports s.r.o. čtyřkolku, díky které se účastníci budou moci rychleji přesouvat po terénu a v případě potřeby s ní pracovat i jako se záchranným vozem.

Michal Hnaťuk, ČČK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru