Dva týdny plné dobrodružství zažilo nedávno 50 dětí na pobytovém táboře Oblastního spolku ČČK Plzeň-město a Rokycany. Letos se jelo do Kamenska u Blovic, místní tábořiště se tady proměnilo na kouzelnickou školu Neštovice. Díky pomoci nadačního fondu mohlo do země plné čar a kouzel vyrazit i osm ukrajinských dětí, spolu s nimi na tábor odjel i Roman, ukrajinský instruktor, se kterým se ostatní vedoucí dorozumívali rusky a anglicky.
„S lidmi z Ukrajiny jsme se denně potkávali v humanitárním skladu, kam si řada z nich chodila pro materiální pomoc. Byla mezi nimi spousta žen s dětmi, a tak nám přišlo logické jim nabídnout účast na našich táborech. Většina z nich na tom, ale nebyla finančně dobře, a tak jsme poprosili nadační fond Znesnáze21 o pomoc a povedlo se! Všech osm dětí, které jsme díky tomu mohli vzít s sebou, zažily bombardování a různé válečné hrůzy a i tak byly perfektními parťáky. Tábor jsme si všichni moc užili.“ vysvětluje ředitelka Oblastního spolku ČČK Plzeň- město a Rokycany Lada Brožová.
Nejvíce času s ukrajinskými dětmi na táboře trávila vedoucí Jindřiška Novotná Hrušková, podle které byl tábor pro děti důležitým milníkem. Po dlouhé době zažily totiž něco, co jim vykouzlilo úsměvy na rtech. “Na začátku byly hodně lítostivé, každý večer se potřebovaly spojit se svými maminkami a ujistit se, že je vše v pořádku. Nakonec se jim nechtělo domů,” popisuje.
“Matvi byl nejmladší z ukrajinských dětí. Vždycky nechtěl papat, protože moc nerozuměl a ta jídla neznal. Byl z toho nešťastný, pokaždé chudák skoro plakal. Pak ochutnal jednu lžíci a přišel si dvakrát přidat,” usmívá se ředitelka.
Znesnáze21 zafinancovalo cestu a pobyt všem osmi dětem. Díky tomu se mohly zapojit do aktivity s českými dětmi a skamarádit se s nimi. Pro start v nové zemi je to neuvěřitelná pomoc, stejně jako hezké zážitky, které si všichni z tábora odvezli.
Jana Fajfrová