Vítejte u prvního dílu seriálu: Jak se chovat k člověku, když.. Každý týden Vás provedeme jednou ze situací, se kterou byste se mohli v životě setkat a poradíme, jak daný problém řešit. Dnes to bude záchvat panické úzkosti.
Panické ataky se poslední dobou staly velmi diskutovaným problémem. Hlavně v době pandemické situace se totiž nově začaly objevovat u lidí, kterým se nic podobného dříve nestalo. Jedná se o velké množství potlačovaných strachů. Ty pak vystrčí růžky kdekoliv a kdykoliv se jim zamane. Panické ataky jsou proto nepředvídatelné a mohou člověka navštívit v MHD, na pracovní schůzce, u sledování televize nebo při sportu.
Záchvat úzkosti není jen obyčejný strach. Je to většinou panika z něčeho, co nedokážeme pojmenovat, proto není snadné si vnitřně zdůvodnit, proč se bojíme, aby strach rychle odezněl. Fyzické projevy takového strachu mohou mít příznaky infarktu, člověka zasaženého panickou atakou bolí u srdce, má třes po celám těle, potí se, pláče, nemůže se hýbat, nevnímá svět obvyklým způsobem, je v určitém transu a ve většině případů hyperventiluje.
Naším hlavním úkolem je takovému člověku ukázat, jak má dýchat. Můžeme ho, pokud poloha, ve které se nachází a jeho vztah k nám dovolí, obejmout a poprosit ho ať dýchá s námi. Pomůže také papírový pytlík, který redukuje množství vzduchu. Celou dobu ho slovně konejšíme. Přesvědčujeme ho o tom, že to bude brzy zase dobré. Tím získá pocit, že ho nenecháme nikam dál spadnout, vracíme ho k reálnému přemýšlení.
Panické ataky rychle nabírají na intenzitě a v momentě, kdy dosáhnou svého vrcholu, strach pomalu odeznívá. Je to otázka spíš desítek minut než hodin, takže vaše asistence i do příjezdu sanitky (tu voláme, pokud člověk trpějící atakou neví, co mu je, pokud to ví, pouze se počká, až ataka odezní) je klíčová.
Pokud se s člověkem v panickém záchvatu ocitnete na nějakém nepříjemném místě, vyveďte ho někam, kde je klid a místo nepůsobí frustrujícím dojmem. Je také vhodné člověka přikrýt nějakou dekou, za prvé šok způsobuje ztrátu termoregulace a za druhé dekou ohraničíte prostor a člověk si bude připadat více v bezpečí.
Nikdy lidem v panické atace nenabízejte kávu nebo cigaretu, maximálně vodu. Pokud s člověkem dýcháte, uklidňujete ho a jeho stav se nelepší, můžete ho ještě zkusit rozhýbat. Při chůzi se přestane tolik soustředit na strach.
Pokud žádné z uvedených rad nepomohou, mějte na paměti, že je to stav, který brzy odezní sám. My jen musíme vyzkoušet všechny možné varianty, kterými můžeme být nápomocni.