Určitě dokážete odpovědět na otázku jaké číslo zavoláte, když budete potřebovat zavolat záchrannou službu… Ano je to číslo 155. Díky číslu 155 se dovoláte přímo na dispečink záchranné služby a telefon zvedne zdravotník, který je kromě jiného schopen provést vás tzv. telefonicky asistovanou první pomocí. Doba se ale mění, a tak dnes díky jednomu inovativnímu nápadu tehdejšího studenta Vysokého učení technického v Brně Filipa Maleňáka, máme ještě další možnost, jak se spojit s dispečinkem ZZS, a to je aplikace Záchranka.
Aplikaci Záchranka si můžete stáhnout na svůj chytrý telefon za použití obchodu s aplikacemi. Během krátké instalace Vás aplikace vyzve k zadání a potvrzení telefonního čísla a povolení přístupu k zjišťování polohy. Se záchrannou službou vás následně aplikace spojí po stisknutí červeného tlačítka 155. Ve chvíli, kdy tlačítko použijete, tak se navíc odesílá na dispečink zpráva s GPS souřadnicemi místa, kde se nacházíte. Tato služba je nezastupitelná hlavně v situacích, kdy se postižený nachází na místě, které nemá adrese (např. v lese, na silnici mezi poli, apod.). I tam, kde adresa existuje, se aplikaci Záchranka vyplatí použít, protože eliminuje možnost chyby (vy se můžete ve stresu splést, dispečer se přeslechne, atd.).
Důležité je také, že k odeslání nouzové zprávy není potřeba mít internet. Zpráva odejde ve formě SMS. Toto ale není jediná funkce této skvělé aplikace. Další je funkce „NEMOHU MLUVIT“. Nikdy nevíte, co se může stát vám osobně a může se také stát, že v tu chvíli vám stav nedovolí komunikovat. V takovém případě stačí stisknout ikonu „nemohu mluvit“ (je vlevo pod tlačítkem 155) a otevře se obrazovka s devíti ikonami, ze kterých si vyberete, co se vám stalo. Můžete označit 1 nebo více ikon a následně stisknete červené tlačítko ODESLAT NOUZOVOU ZPRÁVU. Vedle ikony „nemohu mluvit“ najdete ikonu „první pomoc“, pod kterou najdete interaktivního průvodce aktuálně platnými postupy první pomoci. I tato funkce je velmi užitečná, protože první pomoc se v posledních letech velmi změnila a může být někdy těžké najít zdroj pravdivých, ověřených a aktuálních informací, kterým aplikace Záchranka bezesporu je. Další funkce pak najdete v zelené liště při spodním okraji obrazovky.
První vlevo je „HORSKÁ SLUŽBA“. Tato funkce vás dokáže propojit s horskou službou (opět stisknutím tlačítka horské služby na 3 vteřiny). Můžete použít tlačítko „nemohu mluvit“, které ale v tomto případě odešle nouzovou zprávu na dispečink horské služby. Dále tam najdete také knihu túr nebo lavinovou předpověď. Druhá ikona vlevo je „LOKÁTOR“, kde najdete informace o umístění (včetně mapy a možnosti se nechat navigovat) nemocnic a pohotovostí, AED (defibrilátorů), zubních pohotovostí, pohotovostních lékáren, stanic první pomoci, horské a vodní záchranné služby a základen ZZS.
Červené tlačítko „ALARM“ vás vrátí na hlavní obrazovku s nouzovým tlačítkem. Ikona „INFORMACE“ je dalším zdrojem mnoha užitečných informací, které vřele doporučujeme prozkoumat. Poslední ikonou je „MŮJ PROFIL“. Tam je možné uložit informace o vás a vašem zdravotním stavů, které mohou být pro operátora ZZS užitečné v případě, že si budete záchrannou službu volat pro sebe. Aplikaci Záchranka můžete nyní využívat v České republice, ale také na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku. Pokud se chcete s aplikací Záchranka naučit, tak navštivte naše kurzy první pomoci, kde její výukovou verzi budete moci použít „v akci“.
Lada Brožová