Bezpečnost nade vše

Je skvělé pokud kdokoliv dokáže poskytnout první pomoc, ale ve chvíli kdy první pomoc poskytujeme, tak bychom vždy v první řadě měli myslet na svou vlastní bezpečnost. Přiblížíme vám nyní tři pravidla, která vám pomohou zůstat v bezpečí.

PRAVIDLO 1

ZASTAV SE A ROZHLÉDNI SE

Náš mozek má velmi často tendenci se v krizové situaci zachovat zbrkle. Velí nám „honem, honem, reaguj!“. To nás však vystavuje obrovskému riziku, že něco přehlédneme a nakonec my sami skončíme jako zranění. Je potřeba si uvědomit, že když se zraníte, tak nejspíš nikomu nepomůžete. Když se tedy do krizové situace dostanete, je potřeba se naopak zastavit, nadechnout se a obhlédnout situaci. Rozhlížejte se pomalu a snažte se vnímat vše, co by vás mohlo ohrozit a také vše, co by vám mohlo pomoci. Dejte si pozor na tzv. TUNELOVÉ VIDĚNÍ. Mozek má tendenci se v krizové situaci soustředit jen na to, co v tu chvíli považuje za nejdůležitější a jediný způsob jak takový „tunel“ rozšířit je, že se cíleně budeme snažit rozhlížet a vnímat i okolní situaci. 

PRAVIDLO 2

NEBĚHEJ!!

Na první pohled by se mohlo zdát, že nejdůležitější je se dostat k pacientovi co nejrychleji. Z pohledu bezpečí zachránce to tak ale není. Ve chvíli, kdy běžíme, tak se vždy na chvíli ocitáme mimo kontakt se zemí, na rozdíl od chůze, kdy máme vždy jednu nohu na zemi. Ve chvíli kdy pak šlápneme na nestabilní plochu je mnohem pravděpodobnější, že to ustojíme tehdy, když jdeme než , když běžíme. Můžete namítnout, že když poběžíte, tak tam budete dříve. Ale jste si tím tak jistí? Zkuste si vytvořit dráhu třeba o 20 metrech a změřte rozdíl mezi rychlou chůzí a během. Uvidíte, že výrazný rozdíl v tom nebude. Být tam o 2 vteřiny dříve nebo dojít zdráv a v pořádku? Když si po cestě zlomíte nohu, tak nikomu nepomůžete.

PRAVIDLO 3

RUKAVICE

Absolventi našich kurzů se dají poznat podle toho, že mají na klíčích či na batohu taštičku s rukavicemi. Právě rukavice jsou to jediné, co vás může ochránit před infekcí. Abychom mohli být v bezpečí i z tohoto pohledu, je potřeba abychom se trochu připravili a zvykli si jeden pár rukavic mít za všech okolností u sebe. Je mnoho možností a je na každém z nás najít si způsob, který mu bude vyhovovat. Je možné si kapsičku na rukavice koupit, ušít, nebo vyrobit ze žlutého vajíčka, které je v čokoládových vajíčkách pro děti. Když se naučíme mít u sebe rukavice, tak nejen, že v případě poskytování první pomoci zůstaneme v bezpečí před infekcí, ale také pro nás je snazší dotýkat se věcí, na které by nám jinak bylo nepříjemné sahat. 

Lada Brožova

Přejít nahoru